Můj pejsek (nebo kočička) má problémy s ledvinami
Můj pejsek (nebo kočička) má problémy s ledvinami. Na veterině mi toho příliš nesdělili nebo alespoň ne tolik, aby mi přesně řekli, co mám dělat, abych svému parťákovi opravdu pomohl/a. Musíme jíst dietu, ale on/a ty granule / konzervy nechce. Co mám dělat?
Takové dotazy k nám směřují a za HAFU PAPU se Vám můžu pokusit poradit z vlastní zkušenosti a ze zkušenosti, kterou máme s našimi krmivy. Nejsem veterinární lékař, a proto pokud je Váš pejsek nemocný, vždy nejdříve stav konzultujte s Vaším veterinářem, nebo i více veterináři, abyste se ujistili o tom, jaký je stav pejska a jakou léčbu veterináři doporučují.
Upozornění: tento článek chápejte jako mé vlastní doporučení podle mého nejlepšího vědomí a osobních zkušeností a na základě zkušeností našich zákazníků, kteří krmí nebo krmili dietami HAFU PAPU. Doporučení v tomto článku, jsou rámcově platná i pro ledvinové onemocnění u koček.
Pokud je situace taková, že hodnoty ledvin jsou špatné, podle veterinárního lékaře musíte krmit doporučená dietní krmiva, ale pejsek je odmítá, v tuto chvíli je nutné najít krmivo, které Váš pes jíst bude, a které zároveň co nejméně poškozuje ledviny. Pokud pejsek nejí, pak jde vše z kopce velmi rychle. V zájmu zachování života je vždy lepší krmit něčím „ne úplně předpisovým“ než „supervyváženým“, které ale pes odmítá. To mějte na paměti, protože s tím, jak bude onemocnění pokračovat, se můžete dostat do situace, kdy budete krmit téměř čímkoli, co Váš parťák bude ochoten ještě přijímat. Stále však platí, že by to mělo být něco, co je k ledvinám šetrné. Dále pokud pes sám potravu vůbec nepřijímá, zkuste ho šetrně krmit sami, nejlépe pipetou (rozmixovaná strava). Avšak pokud se během několika dnů situace nezlepší, je potřeba zvážit další postup, stav je zřejmě velmi vážný (kontrola hodnot ledvin u veterináře). Stále sledujte, jestli pes není dehydrovaný (test štípnutí do kůže), pokud ano, je nutná okamžitá hydratace, v těžších případech okamžitá infuze (kapačka) u veterináře.
Z vlastní zkušenosti doporučuji: pokud možno nekrmit žádné granule, protože odebírají vodu, což ledvinám vůbec neprospívá. Krmte vařenou stravu, která je k organismu opravdu šetrná, syrová zelenina nebo ovoce jsou však výborné. Nastudujte si, co mohou jíst lidé s onemocněním ledvin, u psů je to podobné a pokud pes vůbec nežere, poskytněte mu první pomoc - uvařte mu sami. Čerstvě uvařené voňavé jídlo dokáže dělat divy, navíc vývar z masa je blahodárná tekutina navíc a pacient s nemocnými ledvinami potřebuje hlavně hodně vody. Samozřejmě žádná sůl, koření nebo masox a podobně! Snažte se do psa dostat hodně tekutin. Ne všichni psi (a kočky) bez problémů tráví kravské mléko, ale pokud s ním nemají problém, je to skvělý způsob, jak každodenně dostávat do těla více tekutin + další hodnotné vitaminy a minerály. Krmivo podávejte vícekrát denně, alespoň 3x po menších dávkách. Můžete podávat brusinky v tabletách nebo další podpůrné produkty. Uhličitan vápenatý váže škodliviny a je vhodné ho přidávat do stravy (pocukrovat dávku), pokud ho již neobsahuje (jako naše diety HAFU PAPU), je vhodné do každého jídla přidávat také špetičku jedlé sody pro lepší trávení.
Pozor - kočky s onemocněním ledvin pořád potřebují dostatek masa, mnohem více, než psi, jinak „stráví samy sebe“! Z vlastní zkušenosti lze kočky s onemocněním ledvin krmit kompletními krmivy HAFU PAPU pro psy nebo mixem našich kompletních krmiv a dietních krmiv.
HAFU PAPU Renální diety pro psy – než objednáte
Hledáte krmivo, které bude mít hodnoty, jaké Vám předepsal veterinář a zároveň takové, které Váš pes nebude odmítat. Zároveň chcete krmivo, které je vyrobené z opravdu kvalitních ingrediencí, protože nemocný organismus potřebuje prvotřídní kvalitu surovin. Bohužel i diety renomovaných výrobců jsou mnohdy vyrobené z odpadních a podřadných produktů, což je velmi smutné, zvlášť vzhledem k jejich ceně (zkontrolujte si etiketu). Diety i kompletní krmiva HAFU PAPU jsou vyrobené z chutných a prvotřídních ingrediencí a z našich zkušeností můžeme říci, že mnoho pejsků díky nim žije déle. Měli jsme více případů, kdy pes již vůbec nic nechtěl jíst, ale s našimi krmivy se rozjedl a dále prospíval. Samozřejmě i vůle a péče jejich majitelů tomu velmi napomáhá. Na druhé straně nemůžeme zaručit, že právě Vašemu pejskovi bude naše dieta chutnat nebo že je ve stádiu, kdy mu naše krmivo může ještě pomoci, zejména pokud jsou již hodnoty ledvin velmi špatné. I naše krmiva je třeba vyzkoušet. Pokud je pejsek již v horším stádiu a diety nepřijímá kvůli ztrátě chuti, je možné zkusit naše kompletní krmiva, která jsou pro ledviny stále ještě příznivá, případně pokud je ještě nastavíte např. rýží, snížíte podíl bílkovin a pro ledviny budou ještě příznivější. V pokročilejším stádiu renální nedostatečnosti je nechutenství velmi časté, projevuje se i tak, že když pes/kočka vidí jídlo, je nadšený a chce jíst, pak k němu ale přijde, „zjistí“, že je mu nevolno a odejde.
Jak dlouho bude s nemocnými ledvinami Váš parťák žít, záleží na vícero okolnostech, především na Vaší péči a na vyvážení toho, co ledviny zatěžuje, ale co zároveň drží pacienta při životě = množství bílkovin ve stravě versus chutnost krmiva a ochota ho přijímat. Je to závod s časem o to, aby ledviny vydrželi co nejdéle a zároveň aby organismus nechátral. Mnohdy Vám v tom nikdo tu „správnou“ cestu neporadí a spíše ji budete sami odhadovat na základě stavu Vašeho pejska. Vyrovnat se jednoho dne se ztrátou svého parťáka však bude mnohem snazší, pokud víte, že jste pro něj udělali maximum.
Eva Jiříčková, HAFU PAPU