*** VÁNOČNÍ PROVOZ 2024 *** Vážení zákazníci, upozorňujeme Vás, že v 52. týdnu (23. – 29. 12. 2024) nebude z důvodu svátků probíhat rozvoz krmiva. Poslední dodání krmiva před Vánocemi bude v Brně a okolí: 16. 12. 2024 a po ČR mimo Brno: 17. – 18. 12. 2024. Další rozvoz pak v Brně a okolí opět 30. 12 2024 a po ČR mimo Brno 31. 12. 2024 – 2. 1. 2025. Děkujeme za pochopení a přejeme Vám krásné Vánoce. -HAFU PAPU-

VAŠE DOTAZY

 

Nejčastější dotazy ohledně vařené stravy pro psy jsme pro Vás shrnuli na  následující stránce. Vaše další dotazy nebo připomínky nám můžete posílat také na email: info@hafu-papu.cz, zodpovíme Vám je co nejdříve.

 

Zajistí vařená strava mému psovi všechny potřebné látky? Naše strava byla navržena v souladu s normami AAFCO (Americká asociace pro kontrolu krmiv). Použité suroviny byly vybrány tak, aby měl pes přístup ke všem látkám, vitaminům a minerálům, které potřebuje, a to z přirozených zdrojů a v dostatečném množství.

 

Je pravda, že vařením se ničí vitaminy a některé látky? Vařením se mohou částečně zničit pouze některé látky, na jiné šetrné vaření nemá vliv. Zároveň se vařením stávají suroviny stravitelnější – tělo tedy využije jejich složky v mnohem větší míře, což v důsledku znamená mnohem vyšší a lepší využití látek, které suroviny obsahují.

 

Proč nepřidáváte žádné vitaminy a minerály? Váš pes má v našem krmivu k dispozici opravdu hodně masa – svalovinu i vnitřnosti, několik speciálně vybraných druhů zeleniny, přílohy, které kromě energie jsou i hodnotné pro obsah vitaminů a minerálů, lososový a olivový olej, nově také semínka chia a malý obsah himálajské soli – to všechno jsou bohaté zdroje všech látek, které pes potřebuje ke svému zdraví a skvělé kondici. Zkrátka není potřeba nic dalšího přidávat (kromě veterinárních diet, které jsou svým složením z důvodu léčby onemocnění nevyvážené).

 

Jsou uměle vyrobené vitaminy stejné jako přírodní? Přírodní vitamin vždy obsahuje složky, které se v umělém nevyskytují, dokonce i umělý vitamin C (kyselina askorbová) není plnohodnotným vitaminem. Vstřebatelnost vitaminů z přírodních zdrojů je až 10x vyšší než u synteticky vyrobených. Syntetické vitaminy hrají nezastupitelnou roli při léčbě onemocnění, v každodenní stravě bychom ale měli dát přednost těm přírodním.

 

Je pravda, že se nemá krmit vepřovým masem? Vepřové maso je pro psa naprosto výborné, je velmi chutné a výživné. Jeho mizivé zastoupení u průmyslových krmiv zabraňuje fakt, že poražené zvíře je téměř beze zbytku využito v potravinářství. Syrové vepřové nebo kančí maso z neověřených zdrojů může psa nakazit tzv. Aujeszkyho chorobou, která je pro psa fatální, u vařeného masa ale žádné takové riziko nehrozí.

 

Můžu vaše vařené krmivo dávat štěněti? Ano, naše strava je velmi jemná a pro štěňata přesně tím, co potřebují. Doporučujeme pouze přidávat do stravy vápník navíc, a to např. formou osvědčeného tvarohu 1 - 2x týdně. Tuto starost můžete také přenechat nám, v tom případě k objednávce do poznámky připište „štěně“ a my zvýšíme podíl vápníku v krmivu speciálně pro Vašeho pejska.

 

Je vaše krmivo vhodné míchat s granulemi? Ano, je to možné, granule se tak v průběhu krmení rozmělní s naší „mokrou“ stravou. Naše krmivo zlepší zažívání tvrdých granulí a dodá psovi krom opravdového masa také další přirozené látky a vitaminy, které v granulích nenajdete. Pozor jen ze začátku, kdy je zažívání psa navyklé pouze na suché granule. V takovém případě může vařená strava z počátku způsobit průjem – zkrátka proto, že zažívání je naprogramováno na „přidej hodně vody“. Proto vařené krmivo přidávejte postupně směrem k vyšší dávce.

 

Můj pes je po operaci, je vaše krmivo vhodné? Ano, po operaci a při rekonvalescenci je vařené krmivo to nejlepší, co můžete psovi dát. Doporučujeme zejména Krůtí s pohankou, ale i ostatní naše krmiva jsou k zažívání jemná. Hovězí s pohankou nebo Vepřové s kuskusem dodá sílu při následné rekonvalescenci.

 

Můj pes je velmi energický nebo v pracovní zátěži, je pro něj vařená strava vhodná? Ano, zejména vepřové maso je pro energické psy výborné, doporučujeme ho častěji zařazovat do jídelníčku. Kalorické nároky Vašeho psa z důvodu vysoké pracovní zátěže mohou být mnohem vyšší, než udáváme v tabulce doporučené denní dávky. Naše strava je primárně lehká a zdaleka neobsahuje tak vysoké množství tuků jako průmyslová krmiva. Proto u psů s extrémními kalorickými nároky doporučujeme ke krmné dávce přidávat tuky – extra porci např. lososového oleje nebo vepřového sádla. 

 

V čem jsou pro psa dobrá semínka chia? Semínka chia znají všichni příznivci zdravé výživy jako superpotravinu s blahodárnými účinky na zdraví. Obsahují vysoké množství Omega-3 mastných kyselin, železo, hořčík a vápník, jsou bohaté na fosfor, draslík, měď, železo a zinek. U psů, stejně jako u lidí, také pozitivně ovlivňují hladinu krevního cukru a pomáhají regulovat peristaltiku střev.

 

Můj pejsek (nebo kočička) má problémy s ledvinami. Na veterině mi toho příliš nesdělili nebo alespoň ne tolik, aby mi přesně řekli, co mám dělat, abych svému parťákovi opravdu pomohl/a. Musíme jíst dietu, ale on/a ty granule / konzervy nechce. Co mám dělat?- článek ZDE

 

Chci vařit svému psovi sám/sama, jaká jsou rizika? Několik „mýtů“ o vařené stravě je shrnuto v následující odpovědi k dotazu paní Hampacherové:

 

Dobrý den, úplně náhodou jsem narazila na vaše stránky a moc se líbí. Mám 3letou čivavu a dvě 4leté kočičky. Jsem pejskařka celý život, kdysi jsem vařila, pak jsem dávala občas i konzervy a teď krmím granulemi pejska i kočičky a těm dávám ještě kapsičky. Pořád se dočítám, že se k vařenému krmení mají přidávat nějaké přídavky - vitamíny, minerály a nevím, co ještě. Jak je to ve vaší připravované stravě? A jak to vlastně je správně? Díky za odpověď. Hampacherová (Praha)

 

Vážená paní Hampacherová, velmi nás těší, že se Vám naše stránky líbí.

 

S vařenou stravou je to tak, že je to přirozeně chutné a výživné krmení, které je nejméně zatěžující pro zažívání. Veterináři sáhnou po vařené stravě vždy u závažnějších onemocnění a potvrdí Vám její blahodárný vliv na organismus. U vařené stravy je důležitá odpovědnost - tedy že pejskovi dodáte vše, co potřebuje. A to chce opravdu trochu informovanosti. Na druhé straně "přesně" vyvážené krmivo je mýtus a reklamní trik. Ne každý pes potřebuje přesně stejné množství určité látky/látek jako jiný pes. Důležité je, aby měli přístup ke všemu, co potřebují a v dostatečném množství.

 

Pokud se tedy rozhodnete svému psovi vařit, nebojte se toho, jen obměňujte druhy masa, zeleniny a přílohy, občas přidejte tvaroh nebo maso vyměňte za vejce, zařaďte i vnitřnosti (v menším množství). V "běžných" potravinách jsou totiž obsaženy všechny důležité látky a vitaminy. Ani lidé nesledují svůj jídelníček na přesné dávky vitaminů - spíše je třeba se stravovat zdravě a rozmanitě a u psů tomu není jinak.

 

Při sestavování psího jídelníčku se většinou doporučují podíly: třetina masa, třetina zeleniny a třetina přílohy. Nám se osvědčilo zvýšit podíl masa, podíl zeleniny trochu snížit a o toto množství zvýšit podíl přílohy. Kočky mají trochu jiné nároky, zejména potřebují mnohem vyšší podíl bílkovin (cca 80-90%), zelenina a příloha by měly tvořit přibližně 10-20% v krmné dávce. I když Vašemu pejskovi nedodáte přesně vyvážené množství látek v každé krmné dávce, nevadí to, pokud mu tyto látky dodáte úhrnem v celém měsíci, mnohdy stačí i delší časový úsek. Tělo totiž dokáže s látkami hospodařit - ukládat je a odbourávat v závislosti na tom, kolik čeho právě potřebuje. Na tom stavíme i naši stravu - rozmanitost zajistí to, že pejsek průběžně dostane vše, co potřebuje, a to přirozenou cestou.

 

Naše krmivo je sestavené podle kriterií AAFCO - obsah vitaminů, minerálů a dalších látek je v souladu s tímto doporučením (AAFCO je odborníky sestavená tabulka doporučeného obsahu látek v krmivu pro psy a kočky, kterou se mezinárodně řídí výrobci krmiv i veterináři). Naší snahou bylo vybrat takové suroviny v takovém poměru, aby všechny potřebné látky byly v našich krmivech obsaženy. Proto nepotřebujeme do krmiva dodávat žádné doplňky. Maso s podílem vnitřností, vhodně složená zelenina a obiloviny již všechny potřebné látky v dostatečném množství obsahují. I když se vařením malá část některých vitaminů ztratí, krmivo se stane mnohem lépe stravitelným (tělo ho stráví více) a tím předá i více svých látek. Doplňujeme vápník, protože naše krmivo neobsahuje kosti, a také přidáváme lososový olej, který obsahuje některé látky, které se jinak v běžné stravě téměř nevyskytují (např. jód). Ale uměle vyrobené doplňky nebo vitaminy nedodáváme, výjimkou jsou naše veterinární diety, kde je pro speciální složení nemožné tyto látky dodávat přirozeně. Dodala bych, že uměle vyrobené vitaminy a látky nikdy nejsou plnohodnotné jako přírodní vitaminy.

Jako velkou výhodu vařeného krmení vidím v tom, že víte, čím krmíte, což se bohužel u granulí (a většiny konzerv) říci nedá. U těch musíte věřit popisku na obalu a obrázkům toho, z čeho byla údajně granule vyrobena. Pro nás jsou ovšem alarmující zdravotní problémy psů a koček, např. výskyt rakovin, alergie, zubní kámen a další problémy, které se objevily v souvislosti s krmením průmyslovými krmivy. Krmiva se bohužel většinou vyrábějí z nekvalitních surovin, u výrobců, kteří tvrdí, že k výrobě používají svalovinu a pyšní se vysokým obsahem masa jen uvedu, že cena takových granulí, za kterou se prodávají, je v tom případě nereálná. Ale hlavní zůstává to, že prostě nikdy nevíte, z čeho byly granule vyrobené a zpětně to nelze nijak zjistit. Suchá krmiva mají většinou drsný povrch, který poškozuje zubní sklovinu i zažívací ústrojí a často po nich psi i kočky tloustnou (mnohé obsahují velké množství použitého fritovacího oleje, který má granuli ovonět a zchutnit).

Granule mají ale několik velkých výhod, kterým vařená strava těžce čelí: cena - pohodlnost - nenáročné skladování. Nevýhoda vařeného krmení spočívá právě v jeho náročnosti. Pokud vaříte sama, je potřeba vědět, čím průběžně krmíte a sestavovat jídelníček tak, aby byl pestrý. Výroba krmiva je časově náročná a krmivo má omezenou trvanlivost.

HAFU PAPU nabízí krmiva, u kterých výše uvedené nevýhody odpadají. Naše vhodně složené krmivo je zdravé a chutné, vidíte, čím krmíte a můžete i ochutnat to, co Váš pes jí (používáme pouze suroviny potravinářské kvality). Pro Vás je příprava krmiva stejně jednoduchá jako u granulí - příprava zabere jen pár minut. Jedinou "nevýhodou" našeho krmiva je cena, která se odvíjí od kvality použitých surovin a malovýrobního zpracování.

Na závěr bych Vám tedy vařenou stravu doporučila, nutričních chyb se můžete dopustit, jen pokud budete krmit jednostranně (např. jen kuře s rýží). Vitaminy, minerály a ostatní látky jsou v běžných potravinách zastoupeny v dostatečném množství. Vyvážená strava je spíše o zdravém rozumu než o alchymii.

 

Eva Jiříčková,  HAFU PAPU